The highly detailed, life-sized lumbar spine model with attached muscles offers a comprehensive visual aid for orthopedics, surgery, and medical education, perfect for doctors, students, and healthcare professionals.
| Material: | PVC |
| Net Weight: | 274g |
| Product Size: | 11cm x 7cm x 19cm |
| Packing: | Individual package in pp bag & inner paper box |
| Estimated packing details: |
|
| Quantity/Carton: | 60pcs |
| Carton dimension: | 55cm x 55cm x 30cm |
| Gross weight: | 17 kg |
| Certification: | ISO13485,FDA, SGS |
| Payment Term: | 30% deposit paid by TT before production, 70% balance before shipment. |
| Payment Methods: | Bank TT, Western Union, Paypal |
For regular human lumbar vertebrae model in stock, our lead time is 3-5 days. If you are going to customize the lumbar spine model and bigger order, it will take more time to complete the order. The time spent depends on your customized requirements and our communication efficiency. Bulk pricing is available for business customers.
Yes, we basically offer samples for your bulk order. For more details and bulk pricing, please contact us to discuss more.