| Size: | 7.9 x 9.5 x 15cm |
| Training Kit Contents: | 1*Silicone Wound Packing Trainer 3*Compressed Gauze 1*Tourniquet 1*Blood Pumping Bag |
| Single Package: | 8.5 x 10 x 16cm, 1300g |
| Packing: | Individually packed in an opp bag and box |
| Estimated packing details: |
|
| Quantity/outer: | 10 pcs/ctn |
| Carton dimension: | 34cm x 22cm x 10cm |
| Gross weight: | 13 kgs |
| Certification: | ISO13485, FDA, SGS |
| Payment Term: | 30% deposit paid by TT before production, 70% balance before shipment. |
| Payment Methods: | Bank TT, Western Union, Paypal |
The Column Gunshot Wound (GSW) Packing Task Trainer/Simulator is realistic for emergency training and simulation patient programs. A realistic bullet wound with bleeding function caused by a large gun caliber is ideal for training wound packing procedures. The simulator also comes with incision wounds for suture practice training.