| Material: | Composite Silicone Material |
| Size: | 11*8*7cm |
| Net weight: | 180g |
| Packaging: | Individual package in a white box |
| Estimate Package Details: | |
| Quantity/outer: | 100pcs |
| Carton dimension: | 49x45.5x41cm |
| Gross weight: | 18 kgs |
| Certification: | ISO13485, FDA, SGS |
| Payment Term: | 30% deposit paid by TT before production, 70% balance before shipment. |
| Payment Methods: | Bank TT, Western Union, Paypal |
The practice piercing nose model is designed to simulate a real human nose with Hyper-real structure and tactility. Imitates skin texture and makes sure its texture is close to real skin. Provides soft and realistic touch and experience.
What's your lead time?
For a regular nose practice piercing model, our lead time is 1-3 days. If you're going to customize it with a logo and bigger order, it will take 10-20 days to complete the order.
Do you offer samples?
Yes, we generally offer samples but still need the shipping costs. For more details, please contact us to discuss more.


