| Standard MOQ: | 1 Unit |
| Product Size: | 17.5*12.5*3cm |
| Net Weight: | 172g |
| Material: | Silicone |
| Packing: |
Individual package in a non-woven bag then a bubble bag. Or could be customized according to customers' requirements. |
| Quantity/outer: | 30pcs |
| Carton dimension: | 54*27*18cm |
| Gross weight: | 6.2 kgs |
| Certification: | ISO13485,FDA, SGS |
| Payment Term: | 30% deposit paid by TT before production, 70% balance before shipment. |
| Payment Methods: | Bank TT, Western Union, Paypal |
There are 4 types of dental suture pads with various teeth and pre-cut wounds. Dental students or dentists can get practice suturing lacerations on the more delicate surfaces of the mouth.
Made of high-quality Silicone material, tasteless, non-smelly, non-toxic, reusable, environmentally friendly, and human skin-like, making it incredibly anatomical likeness and durable to suture.
Designed by experienced dentists and tested by thousands of dental students, different shapes and sizes of pre-cut incisions match different kinds of training tasks. Best dental suture pad for learners of different levels. Also great for educational demonstrations and exams.
It is reusable so dental school students or dentists usually use it as the best replacement for their dental suture kit. Practice their dental suture techniques, such as gum cutting & gingival suturing, which is important in dental implant preparation such as bone grafting and pilot hole drilling.
Our dental suture pad is deeply inserted into the base, making it more solid when practicing suture on suture courses or at home. So it is popular among dental students. If you have customers such as dental schools or students, we can help you customize the dental suture pad or dental suture kit for you if your order meets our MOQ.
What is your lead time?
For a regular suture pad model, our lead time is 1-3 days. If you're going to customize the pad and bigger order, it will take 10-20 days to complete the order.
Do you offer samples?
Yes, we basically offer free samples but only have some shipping costs for the regular suture pad. For more details, please contact us to discuss more.


